poniedziałek, 4 czerwca 2012

dziadki z represjami

dzisiaj do redakcji zawitał dziadek w kamizelce z wełny i podpierając się na kuli pokuśtykał do kanapy, by tam spocząć, jak się okazało, na trochę dłużej niż mogliśmy przypuszczać.

- jestem represjonowany przez wymiar sprawiedliwości. prześladuje mnie sąd, prokuratura, policja i nawet poczta, bo listy nie dochodzą.

historia represji była długa, zawiła i swój finał  miała nawet w Strasburgu, gdzie podobnie jak polski wymiar sprawiedliwości efekty działań trybunału okazały się... niesprawiedliwe dla starszego pana, który nie ukrywał z tego powodu oburzenia. nikt za pewne, tak jak my, nie zrozumiał o co dziadkowi dokładnie chodzi.

dziadek przyszedł przygotowany. w kieszeni miał dyktafon, którym skrzętnie nagrywał przebieg rozmowy nie mającej sensu, ani składu, ani ładu. starszy pan widząc, że dalej jest niezrozumiany wyszedł trzaskając drzwiami. potem jednak wrócił, bo po drodze zgubił dokumenty i kulę, którą się podpierał. okazało się, że bez kuli to nawet nie kuśtyka, ale nadal cierpi, bo wszystko jest nie tak jak powinno.

inny dziadek, który czasami przychodzi na kawę, ale bez dyktafonu, przeżywał represje w PRL-u i to nie ze strony władz, ale UFO. otóż, kiedyś obca cywilizacja postanowiła zorganizować zamach na jego życie. było to w Gdańsku. szedł chodnikiem i ni stąd ni zowąd  przyfrunął tajemniczy spodek i laserem przeciął lampę, która złamała się na pół i prawie przygniotła owego pana. na szczęście miał refleks i odskoczył na czas. ale mało brakowało i nieszczęście gotowe.

przychodzi też dziadek co zapewnia, że trzeźwy jest i ślini mi po pijaku rękę w geście kultury i szacunku dla kobiet. on też jest represjonowany, bo policja go ściga za jazdę pod wpływem alkoholu, a on przecież jest trzeźwy. tak trzeźwy, że zamiast w drzwi do wyjścia trafia w ścianę.

lubię tych dziadków. nie wiem czemu, mam do nich sentyment. może dlatego, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakimi przypałami będziemy na starość.

e. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

wszechopinie